Ćwiczenia na wzrok

Ćwiczenia na wzrok

W dzisiejszych czasach przy tak rozwiniętej technologii, gdzie dookoła nas jest mnóstwo świecących ekranów, nasze oczy szybciej się męczą. Skutkuje to stale pogarszającym się wzrokiem i koniecznością noszenia okularów korekcyjnych.

Badania wykazują, że człowiek mruga powiekami co ok. 2 sekundy. Zapewnia to oczom optymalny stopień nawilżenia rogówki oraz oczyszczenie z mikrozanieczyszczeń. Podczas wpatrywania się w ekran komputera, tabletu czy telefonu komórkowego nasze powieki wykonują ruch średnio raz na 30 sekund. Powoduje to wysuszenie rogówki, zaburzenie tzw. filmu łzowego, co objawia się pieczeniem, swędzeniem, kłuciem oka, łzawieniem, a w konsekwencji pogorszeniem jakości widzenia. Wtedy nie pomogą już nawet tabletki na wzrok.

Sposobem na zapobieganie takim problemom jest regularne ćwiczenie wzroku i mięśni oczu.

Przykłady ćwiczeń

Przy dłuższej pracy przy komputerze okuliści zalecają robić przerwę nawet co 15 – 30min. Należy oderwać wzrok od monitora i przenieść go na najdalszy możliwy punkt i znów popatrzeć na coś blisko. Takie ćwiczenie powtórzyć kilka razy. Następnie można zamknąć oczy i popatrzeć raz w dół raz w górę i powtórzyć kilka razy.

wzrok

wzrok

Mając zamknięte powieki należy rozluźnić mięśnie czoła. Powoli przesuwając oczy w prawo do momentu uczucia napięcia mięśni gałki ocznej. Utrzymać to napięcie kilka sekund i powtórzyć ćwiczenie przenosząc wzrok na lewą stronę i znów przytrzymać. Taki cykl powtórzyć pięć razy.

Skutecznym ćwiczeniem jest też tak zwany palming (z ang. palm – dłoń). Rozgrzane dłonie (przez pocieranie o siebie) przyłożyć do zamkniętych powiek ale bez ich dotykania i bez uciskania oczu i nosa. Następnie staramy się przywołać z pamięci jakieś miłe wspomnienie. Po pewnym czasie będzie widoczna ciemność – im głębsza czerń, tym lepszy efekt ćwiczenia. Po kilku minutach należy otworzyć oczy, pomrugać intensywnie, posiedzieć chwilkę patrząc przed siebie. Ćwiczenie to nie tylko rozluźnia mięśnie oczu ale także pomaga się odprężyć i zapomnieć o stresie.

Regularne wykonywanie tego typu ćwiczeń pomoże pomoże nam lepiej zadbać o wzrok a nawet poprawić ostrość widzenia. Poza ćwiczeniami można wspomagać swoje oczy stosując tabletki na wzrok, które są dostępne na rynku w szerokiej ofercie.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments