Czym jest odzież uliczna?

Czym jest odzież uliczna?

Rozmawiając o współczesnej modzie często używa się stwierdzenia „odzież uliczna”. Co kryje się pod tym stwierdzeniem? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na te pytanie, ponieważ jest to bardzo rozległa kategoria ubioru. Istnieje jednak kilka cech charakterystycznych, które określa te pojęcie.

Co wyróżnia odzież uliczną?

Odzież uliczna to ubrania rzucające się w oczy, które są przepełnione wymowną treścią. Przeznaczone są dla osób spędzających dużo czasu na osiedlach czy ulicach miasta, które lubią czuć się pewnie w tym środowisku i są zawsze gotowe do konfrontacji. Ubrania uliczne zazwyczaj zawierają wyraziste nadruki w formie graficznych obrazków lub chwytliwych haseł. W przypadku tej kategorii odzieży dominują ciemne barwy materiału, chociaż nie jest to regułą. Producenci odzieży ulicznej zazwyczaj nie idą na kompromisy i nie boją się kontrowersji. Tworzą ubrania zgodne z duchem ulicy i klimatem miasta.

Jakie typy odzieży ulicznej zazwyczaj są produkowane?

Ubrania uliczne cechują się tym, że z reguły są luźne i wygodne w noszeniu. W asortymencie ciężko znaleźć duży wybór koszuli, a tym bardziej ubrań garniturowych. Dominują sportowe ubrania, a szczególną popularnością cieszą się ciemne bluzy z kapturem. Do odzieży ulicznej można zaliczyć również specjalnie przygotowane akcesoria, jak chociażby portfele, plecaki i torby na ramię.

Odzież uliczna

Odzież uliczna

Jakie treści zawiera odzież uliczna?

Odzież uliczna często kojarzy się z agresywną treścią, jednak należy zwrócić uwagę, że wynika to z kultury ulicznego stylu i nie ma na celu w żaden sposób propagować przemocy. Znaczna część ubrań ulicznych zakładanych na górną część ciała została zaprojektowana tej samej zasadzie – zawiera dużą grafikę przedstawiającą wybraną treść. Na koszulkach i bluzach możemy z reguły znaleźć następujące nadruki:

  • drapieżne zwierzęta (szczególnie groźne rasy psów)
  • czaszki, krwiożercze klauny, straszydła znane z horrorów
  • nawiązania do sztuk walki
  • atrybuty kibicowskie
  • krzykliwe slogany, hasła
  • nawiązania etniczne, rycerskie

Niektóre wymienione treści mogą budzić niepokój, ale należy pamiętać, że odzież uliczna reprezentuje kulturę konkretnego i bardzo aktywnego środowiska, którego członkowie niemal cały wolny czas spędzają poza domem i w wielu sytuacjach muszą udowadniać swoją siłę, odwagę, męskość i wolę walki.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments