Ekogroszek i pellet – czym się różnią od siebie?

Ekogroszek i pellet – czym się różnią od siebie?

Ekogroszek i pellet od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Zarówno jedno, jak i drugie paliwo stałe ma swoje plusy i minusy. Ogólnie oba uznawane są za paliwa w pełni ekologiczne, niskoemisyjne i bezpieczne dla środowiska naturalnego. Ekogroszek jest bardziej kalorycznym paliwem, po jego spalaniu pozostaje więcej popiołu niż po pellecie, jednak w porównaniu do węgla kamiennego nadal jest to niewielka ilość (3 proc. popiołu w przypadku ekogroszku i 10 razy mniej w przypadku pelletu).

Ekogroszek czy pellet – co wybrać?

Ekogroszek uzyskuje się z obróbki węgla kamiennego. Na rynku można zakupić granulat, którego średnica ziaren waha się od 5 do 25 mm. Ekogroszek zawiera śladowe ilości siarki. Sam fakt, że uzyskuje się go z węgla świadczy o tym, że posiada wyższą kaloryczność niż pellet produkowany z trocin drewnianych, łusek słomy i słonecznika. Granulki pelletu są o wiele mniejsze od ekogroszku, od 6 do 8 mm. Pellet jest mniej kaloryczny niż ekogroszek, ale w przypadku ogrzewania niewielkiego budynku jednorodzinnego, sprawdza się doskonale. Jest paliwem o bardzo niskiej emisyjności i bardzo niewielkiej, wręcz śladowej zawartości popiołu pochodzącego z procesu spalania.

Korzystania z obu paliw – spalanie w jednym piecu

Zarówno ekogroszek i pellet Kraków to paliwa ekologiczne i wydajne. Można rozważyć zakup kotła, w którym będzie można spalać zarówno jedno, jak i drugie paliwo. W zależności od cen paliwa na rynku i zapotrzebowania na energię w budynku, można na przemian ogrzewać pomieszczenia ekogroszkiem i pelletem. Większa elastyczność i możliwość zmiany paliwa. Taki piec pozwoli też zaoszczędzić wydatki w domowym budżecie.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments