Ferma z jajem cz.2

Ferma z jajem cz.2

Średnia wysokość pomieszczenia to 3,5 m. Wysoko umieszczony dach jest ważny szczególnie latem, kiedy temperatury przekraczają 30 stopni Celsjusza i gorące powietrze gromadzi się w wyższych partiach pomieszczenia. Obiekt trzeba dogrzewać zimą, gdy temperatura w nim spada poniżej 15
stopni Celsjusza. W kurniku znajduje się zwykle wydzielona część, w której przechowywane są witaminy i substancje mineralne oraz odzież ochronna. Pomieszczenie gospodarcze nie musi być duże – wystarczy 10 m2.

Jednodniowe pisklaki kupuje się w wylęgarniach. Najpopularniejszymi rasami kur niosek są ross, Lohmann brown i tetra. Cena wynosi 2,10 zł za sztukę. Łatwo policzyć, że przy obsadzie 7 tys. pisklaków na kurnik, hodowca wyda blisko 15 tys. zł. Trzeba mieć świadomość, że nie wszystkie ptaki doczekają wejścia w nieśność (zdolność do znoszenia jaj). Część z nich zdechnie na skutek choroby, upału czy przyduszenia. Uduszenie to groźne zjawisko, bo może nastąpić praktycznie na każdym etapie produkcji, np. w wyniku stresu albo niedogrzania kurnika. Kury gromadzą się wówczas w jednym miejscu, przez co brakuje im powietrza i się duszą.

Źródłem pożywienia niosek jest pasza – mieszanka kukurydzy, pszenicy oraz soi. Przyjmuje się, że na jedno zniesione jajko przypada 0,15 kg zjedzonej paszy. Aby wzmocnić skorupkę jajek, pasza wzbogacona jest o wapno. Do wody dodaje się witaminy. W ten sam sposób wykonuje się również szczepienia, np. przeciw salmonellozie. Kiedy nieśność ptaków spada, a dzieje się to po 18 miesiącach hodowli, sprzedaje się je do wyspecjalizowanych ubojni drobiu. Nioski kupowane są potem albo jako kury rosołowe, albo jako kebab drobiowy.

Ciągłość produkcji zapewniają pisklaki, które trzyma się w drugim pomieszczeniu od momentu ich zakupu aż do rozpoczęcia znoszenia jajek, tj. do 18. tygodnia życia. Dzięki takiemu cyklowi, właściciel fermy nie traci odbiorców w oczekiwaniu aż drugie stado wejdzie w nieśność. Poza tym młodsze kury jedzą, piją z karmideł i poideł dostosowanych do wielkości piskląt. Najważniejszym elementem wystroju kurnika są oczywiście gniazda. Jedno gniazdo przypada średnio na 10-12 kur. Zautomatyzowany system sprawia, że zniesione jajka są czyste oraz nieuszkodzone i trafiają bezpośrednio z gniazda na taśmę, a następnie do wytłaczanek.

Spis treści

Cz.1 – http://ebuke.pl/ferma-z-jajem-cz-1/
Cz.2 – http://ebuke.pl/ferma-z-jajem-cz-2/
Cz.3 – http://ebuke.pl/ferma-z-jajem-cz-3/

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments