Instalacja LPG a przeglądy rejestracyjne

Instalacja LPG a przeglądy rejestracyjne

Jeżeli posiadamy samochód wyposażony w instalację gazową LPG, będzie ona przedmiotem dodatkowej kontroli na przeglądzie rejestracyjnym. Warto więc zawczasu sprawdzić czy dopełnione są wszelkie formalności, zwłaszcza gdy dopiero kupiliśmy auto wyposażone w gaz. Dobrze również pobieżnie sprawdzić układ we własnym zakresie i zlecić ewentualne naprawy.

W przypadku aut z LPG cena przeglądu jest nieco większa i wynosi około 160 złotych. Warunkiem by w ogóle podejść do badania technicznego jest adnotacja w dowodzie rejestracyjnym o zainstalowanym gazie. Jeżeli takiego wpisu nie ma, niestety przeglądu nie udzieli nam żadna stacja diagnostyczna Lublin ma ich wiele, jednak nie liczmy na to, że gdziekolwiek przejdą tak poważne braki formalne. Dlatego też kupując używane auto zwróćmy bardzo dużą uwagę na to, czy sprzedający posiada gaz „wbity w dowód”, a także czy termin ważności butli na LPG nie upłynął. W tym drugim przypadku będziemy zmuszeni do wymiany zbiornika na nowy, zanim otrzymamy pozytywny wynik badania technicznego.

Gdy diagnosta sprawdza auto z LPG przede wszystkim szuka ewentualnych wycieków. Te nietrudno zlokalizować, ponieważ gaz propan-butan posiada bardzo nieprzyjemny zapach. Jeżeli czujemy go na zewnątrz auta lub wpada on do kabiny przez nawiewy gdy jedziemy, najpierw powinniśmy zlecić usunięcie wszelkich nieszczelności. Gromadzący się pod maską gaz może bowiem doprowadzić do wybuchu i z tego względu każdy wyciek powinien zostać naprawiony jak najszybciej. Należy również zadbać o przeprowadzenie poprawnego dostrojenia instalacji, w innym przypadku pojazd nie przejdzie analizy spalin.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments