Jak prać buty w pralce?

Jak prać buty w pralce?

Pranie butów w pralce to zdecydowanie najwygodniejszy oraz najbardziej efektywny sposób dbania o nasze obuwie. Oprócz czystości, pralka zadba także o pozbycie się przykrego zapachu butów. Niestety nie wszystkie ich rodzaje nadają się do takiego czyszczenia. Co więcej trzeba robić to niezwykle umiejętnie, żeby nie uszkodzić struktury buta.

Przystępując do czyszczenia butów, należy w pierwszej kolejności oczyścić je z kurzu a przede wszystkim należy usunąć błoto z podeszwy. Zaniedbanie tej czynności może skutkowań nawet uszkodzeniem pralki. W następnej kolejności wskazane jest wyciągnięcie sznurówek i wypranie ich ręcznie. Buty powinno się prać z tkaninami o dużej powierzchni (np. koc) aby stłumić uderzenia podeszwy o bęben pralki.

Buty markowe

Buty markowe

Obuwie powinno być prane na krótkim programie, niskich obrotach i temperaturze oraz z wyłączeniem wirowania. Podczas takiego prania zdecydowanie lepiej sprawdza się płyn niż proszek, gdyż nie zostawia białych śladów i nie wymaga tak dokładnego płukania. Aby odświeżyć zapach butów, można niewielką ilość płynu lub mydła wlać do ich wnętrza.

Mokrych butów, wyciągniętych z pralki nie należy umiejscawiać w pełnym słońcu. Działanie promieni słonecznych może uszkodzić strukturę butów, ich szwy a nawet miejsca klejone. Co więcej buty mogą wyblaknąć i stracić fason.

Niestety nie wszystkie rodzaje butów nadają się do prania w pralce. Buty materiałowe (np. trampki) są idealne do prania mechanicznego. Zachowują nienaruszoną strukturę oraz kolor. Podobnie sytuacja wygląda z nieskórzanymi butami sportowymi. Zdecydowanie nie poleca się prania mechanicznego butów skórzanych i zamszowych. Te pierwsze mogą ulec popękaniu, natomiast w przypadku drugich, może nastąpić naruszenie struktury materiału i pozbawienie go cech, które wpływają na jego miękkość. Nie zaleca się również prania butów na obcasie. Każdego rodzaju buty, te nadające się do prania mechanicznego oraz delikatne, do prania ręcznego znajdziemy na stronie https://atamanshop.pl/pl/3961-buty-markowe.

 

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments