Jak wybrać rusztowania

Jak wybrać rusztowania

Jak wybrać rusztowania?

Cena rusztowania elewacyjnego nie należy do najniższych, dlatego ważne jest podjęcie trafnej decyzji. Może zdarzyć się tak, że wybór będzie maksymalnie opłacalny lub okaże się totalnym niewypałem. Zatem z jednej strony możemy nabyć bardzo funkcjonalne narzędzie, usprawniające pracę, z drugiej zaś, istnieje ryzyko narażenia na niemałe straty finansowe. Najważniejsze to określić, jakie są nasze wymagania co do konstrukcji i jej użyteczności. Aby podjąć właściwą decyzję, należy szczególnie zwrócić uwagę na takie aspekty jak:

  • Obciążenie – na rynku najczęściej spotyka się rusztowania o obciążeniu 200 kg/m². Do prac elewacyjnych taka wartość jest w zupełności wystarczająca. Sytuacja może wyglądać inaczej, jeśli podczas wykonywania prac przewidujemy składowanie ciężkich materiałów na poszczególnych podestach. Z rozwiązaniem tego problemu można sprawnie się uporać, bo większość produktów daje możliwość nawet trzykrotnego zwiększenia obciążenia. Jednak wówczas należy zmienić poszczególne parametry konstrukcji (tj. krótsze podesty, zmniejszenie wysokości oraz liczby poziomów jednocześnie używanych w czasie pracy).
  • Wysokość – dostępne są konstrukcje od 15 do 60 metrów. Warto mieć na uwadze, że im wyższe rusztowanie, tym wyższa cena.
  • Szerokość – standardowo stosuje się 70 cm, jednak można spotkać zakres od 60 do 100 cm. Im szersze pomosty, tym większa wygoda i funkcjonalność. Długość podestów to zazwyczaj od 2,5 do 3,5 m.
  • Łączenie i mocowania – występują połączenia zapadkowe, klinowe oraz zaciskowe. Należy dobierać je zgodnie z potrzebami. Ważne, aby nie stanowiły niebezpieczeństwa skaleczenia, barier podczas pracy oraz były łatwe w demontażu.

W każdym mieście można bez problemu znaleźć wypożyczalnie takich sprzętów lub kupić je na własny użytek. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę przykładową frazę „Rusztowanie Kraków„.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments