Jakie są rodzaje farb i czym się charakteryzują?

Jakie są rodzaje farb i czym się charakteryzują?

Na rynku istnieje szeroki wybór farb różnego rodzaju. Niektóre z nich przeznaczone są do malowania ścian wewnątrz budynku, inne posiadają specjalne właściwości, a jeszcze inne idealnie sprawdzą się do pokrycia przedmiotów, które znajdują się na zewnątrz. Jakie są najpopularniejsze rodzaje farb i czym charakteryzuje się każdy z nich?

Farby do malowania wnętrz

Jedną z najczęściej wybieranych farb do malowania ścian w mieszkaniu jest farba akrylowa. Jej głównym spoiwem jest żywica połączona z polioctanem winylu lub silikonem. Należy do grupy farb wodorozcieńczalnych, inaczej zwanych dyspersyjnymi. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że zapach po malowaniu nie utrzymuje się długo i jest raczej niedrażniący. Po kilku godzinach wietrzenia mieszkania można bez obaw przebywać w świeżo pomalowanym pomieszczeniu. Blisko spokrewnione z farbami akrylowymi są farby lateksowe. Ich kluczowym składnikiem również jest żywica, natomiast występuje ona w nieco większym stężeniu. Dlatego też farba lateksowa tworzy na ścianie trwalszą powłokę, która jest stosunkowo łatwa do utrzymania w czystości.

Farby zewnętrzne

Farby, które stosowane są na zewnątrz, muszą posiadać specjalne właściwości i być odporne na działanie warunków atmosferycznych. Najczęściej stosowane są farby akrylowe, silikonowe, a także specjalne farby fasadowe i elewacyjne. Jednak niezależnie od tego, czy chodzi o malowanie drewna, metalu, czy elementów elewacji, farba musi cechować się wyjątkową odpornością na zanieczyszczenia, działanie promieni UV i wysoką temperaturę. Farba do drewna, którą chcemy pomalować na przykład drzwi lub meble ogrodowe, powinna być też paroprzepuszczalna, wodoszczelna i jak najbardziej elastyczna.

Farby strukturalne i dekoracyjne

Jeśli chcemy osiągnąć charakterystyczny, dekoracyjny efekt na malowanej powierzchni, powinniśmy sięgnąć po farby strukturalne. Znajdują się w nich specjalne kruszywa, które tworzą fakturę typu baranek lub piaskowiec. Możemy znaleźć też farby imitujące marmur, welur, drewno lub stiuk. Istnieją również niebanalne farby dekoracyjne, zawierające w sobie włókna celulozy, kawałki brokatu, strzępki bawełny, czy też odłamki kwarcu i dolomitu. W zależności od zastosowanej techniki i umiejętności malarza, farby te mogą dać na ścianie niezwykle oryginalny, stylowy efekt.

 

 

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments