Koronkowa robota – sposób na biznes cz.3

Koronkowa robota – sposób na biznes cz.3

Heklowanie klasycznych stringów trwa jeden dzień. Niektóre koronczarki, z którymi współpracuję mają nawet 40-letnie doświadczenie. Nieodłączną cechą szydełkujących kobiet jest precyzja porównywalna do tej, którą musi dysponować lekarz ze skalpelem. Najmniejszy błąd może zepsuć kilkugodzinną pracę – przestrzega Kozubek.

Cena kompletu bielizny zależy od rozmiaru – popularna S wymaga mniej nakładów pracy i nici od rozmiaru XL. Dwuczęściowy kostium kąpielowy kosztuje ok. 140 zł, zaś same stringi 60 zł. Droższe są sukienki i duże obrusy -mogą kosztować nawet 2 tys. zł. Materiałem najczęściej wykorzystywanym do szydełkowania jest bawełna turecka oraz egipska, a standardowym kolorem – biały i beżowy. Kordonek bawełny, czyli kłębek nici może być równie dobrze barwiony. Cena kordonka zawierającego 200 m bawełnianej nici zaczyna się od kilku złotych i wystarczy jej na uszycie stringów.

Nie tylko bielizna

Koronka znajduje szersze zastosowanie. Wiedzą o tym panny młode, których marzeniem jest koronkowa suknia i długie białe rękawice.

– Modele sukien zależą od tradycji regionu, z którego pochodzi młoda para. Motywy folklorystyczne pojawiają się rzadko, a jeżeli już są wykorzystywane, to głównie na południu Polski. Klientki chętnie zamawiają koronkowe suknie, ale ich szycie jest czasochłonne i wymaga jubilerskiej dokładności, zwłaszcza gdy kreacja zdobiona jest dodatkowo kamieniami szlachetnymi. Wiąże się to automatycznie z wyższą ceną sukni – mówi Viola Piekut ze Studia Mody Ślubnej Angel.

Koronczarki wykonują także firanki. Jednak ze względu na duże parametry są drogie, a ich wykonanie zajmuje nawet kilka tygodni. Trendy dotyczące wyposażenia wnętrz zwracają się w kierunku nowoczesności, gdzie nie ma miejsca na tradycyjne firanki.

– Właściciele domów i mieszkań wybierają wzory, które pasują do stylu wnętrza lub całkowicie z nich rezygnują, a w ich miejsce wieszają rolety. Chińscy producenci zarzucili rynek olbrzymim wyborem tanich firan, dlatego ręcznie robione materiały są rzadkością – mówi Anna Pałka, franczyzobiorca Eurofiran w warszawskim centrum handlowym Targówek.

Heklowanie nie jest zajęciem, którego można się nauczyć, jak obsługi komputera lub języka angielskiego na kursie. To wiedza przekazywana od pokoleń, przede wszystkim wśród kobiet. Koronkowe know-how jest połączeniem precyzji, cierpliwości i pasji. Sklep internetowy z koronkami Sergiusza Kozubka pokazuje, że XIX-wieczną tradycję można połączyć z nowoczesnym podejściem do biznesu.

Daniel Wilk

SPIS TREŚCI

http://ebuke.pl/koronkowa-robota-sposob-na-biznes-cz-1/
http://ebuke.pl/koronkowa-robota-sposob-na-biznes-cz-2/
http://ebuke.pl/koronkowa-robota-sposob-na-biznes-cz-3/

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments