Aminokwasy BCAA

Aminokwasy BCAA

Aminokwasy BCAA, zwane też aminokwasami rozgałęzionymi, to substancje, które muszą być dostarczone do naszego organizmu z zewnątrz. Walina, leucyna i izoleucyna, które występują w suplemencie, należą do grupy najważniejszych aminokwasów egzogennych potrzebnych dla prawidłowej pracy naszego organizmu. Skąd taki wzrost popularności BCAA?

BCAA – skąd je brać?

Aminokwasy te nie są produkowane przez ludzki organizm. Dostarczamy je w pożywieniu, a występują głównie w takich produktach jak: pszenica, soja, mięso, czy też mleko. Zapotrzebowanie na BCAA wzrasta przy potężnym wysiłku i wzmożonych procesach anabolicznych. Warto wówczas skorzystać z dodatkowego suplementu z tym kompleksem.

 

aminokwasy dla sportowców

aminokwasy dla sportowców

BCAA – jak to działa?

Główna zaleta BCAA to cudowne działanie leucyny, gdyż to dzięki niej tworzone są nowe białka, a z nich z kolei powstają włókna mięśniowe. Liczne badania potwierdziły, że suplementacja BCAA powoduje doskonałe odżywienie mięśni, a dzięki temu mogą się one lepiej rozrastać. Warto też wspomnieć, że stężenie aminokwasów rozgałęzionych ma związek z tzw. tryptofanem, a on zaś powiązany jest bezpośrednio z serotoniną. W momencie gdy następuje spadek ilości BCAA, dochodzi do wzrostu poziomu tryptofanu. Tracimy wtedy siły i kończymy trening. BCAA redukuje nasze zmęczenie i wpływa bardzo korzystnie na wydajność treningową. To jednak nie wszystkie zalety BCAA. Aminokwasy te obniżają też poziom stresu, redukując tym samym produkcję kortyzolu, który jest niekorzystny dla rozrostu tkanki mięśniowej. Warto też wspomnieć o tym, że aminokwasy BCAA nastawiają nasz organizm na uzyskanie energii z nagromadzonej tkanki tłuszczowej, a to jest niezwykle istotne przy redukcji wagi. Aminokwasy BCAA w odróżnieniu od innych białek, rozkładają się bezpośrednio w naszych mięśniach, odżywiając w ten sposób tkanki, a jednocześnie nie obciążając naszej biednej wątroby.

Aminokwasy

Aminokwasy

BCAA – jak dawkować?

Dotychczasowe badania pokazują, że najskuteczniejsza dawka to 10g takiego suplementu na dobę. Sugeruje się rozłożenie tej dobowej dawki na dwie mniejsze porcje po 5g. Jedną porcję powinniśmy przyjąć jeszcze przed rozpoczęciem treningu, a drugą tuż po jego zakończeniu. Niektórzy zalecają stosowanie aminokwasów BCAA na czczo i podczas bardzo intensywnych treningów. Aminokwasy te stosowane są od wielu lat zarówno przez kulturystów jak i amatorów. Uważane są za suplement dość bezpieczny i jak dotąd nie stwierdzono żadnych poważnych skutków ubocznych podczas ich stosowania. Oczywiście, tak jak i we wszystkim, także i tutaj umiar wskazany.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments