Jaka moc pompy ciepła do domu 250m2?

Jaka moc pompy ciepła do domu 250m2?

Jaką moc powinna mieć pompa ciepła do energooszczędnego domu o powierzchni 250 m2?

Popularne ogrzewanie pompą ciepła

Na pewno w dzisiejszych czasach staramy się żyć ekologiczne oraz coraz więcej liczymy się ze środowiskiem naturalnym. Nasza świadomość na przestrzeni lat znacznie się zwiększyła. W związku z tym decydujemy się na ogrzewanie naszych domów także w ekologiczny sposób. Na pewno można powiedzieć, że pompy ciepła to świetny sposób na ogrzewanie. Jednak musimy mieć na uwadze, że sam zakup pompy ciepła oraz cała instalacja jest niemałą inwestycją. Co jak co, ale inwestycja ta nam się zwróci. Wiele osób zastanawia się po jakim czasie. Śmiało możemy powiedzieć, że po okresie dziesięciu lat możemy się już liczyć ze zwrotem tej inwestycji. Niektóre osoby narzekają, że ten okres czasu jest bardzo długi, ale w rzeczywistości należy także spojrzeć z drugiej strony. Od momentu zainwestowania w ten typ ogrzewania kompletnie nas nie będą interesowały ceny paliw na światowych rynkach. Możemy spać spokojnie.

Zastanawiająca moc cieplna

To jaką moc pompy ciepła potrzebujemy do domu 250 metrów kwadratowych jest zależne od wielu czynników. Na pewno musimy wiedzieć czy nasz dom jest energooszczędny. Jeśli nasz dom ma naprawdę dobrą termoizolację, to śmiało można przyjąć, że do ogrzania pomieszczeń jego wystarczy grzewcza moc 30 W/m2.

Jeśli łączna powierzchnia pomieszczeń ogrzewanych budynku wynosi na przykład 250 metrów kwadratowych, to do ogrzewania jego wystarczyć powinna pompa ciepła o mocy 4,5 kW.

Musimy mieć także na uwadze, że gdy pompy ciepła nie tylko mają ogrzewać dom, ale także przygotowywać c.w.u dla rodziny chociażby czteroosobowej, to moc pompy powinniśmy mniej więcej powiększyć o 1,2 kW. Jedna osoba przeciętnie zużywa na dobę jakieś 50 litrów wody o temperaturze wynoszącej 45 stopni Celsjusza. Do tego jest potrzebna grzewcza moc 0,3 kW. Jak widzimy na załączonym obrazku wyliczenia te nie są wcale trudne czy też skomplikowane. Mają podstawowe pojęcie o sprawie powinniśmy sobie poradzić.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments