Kulturysty Artur Rećki – Stanąć na głowie cz.1

Kulturysty Artur Rećki – Stanąć na głowie cz.1

Dynamika i zaskoczenie – tak można w dwóch słowach opisać układ Artura Recki, nowego wicemistrza Polski w fitness gimnastycznym. Zaskoczenie – ponieważ wbiega na scenę na bosaka, z białymi elastycznymi opaskami na stopach i przegubach rąk. Natomiast dynamikę jego układu najlepiej widać, gdy Artur w niesamowitym tempie wykonuje salta, przerzuty i piruety na głowie, podczas gdy białe opaski zlewają się w wirujące koła i pętle.

Arturt Rećki

Arturt Rećki

W moich układach – mówi Artur – nigdy nie wykonuję typowych ewolucji gimnastycznych. Zawsze staram się, aby dodać do nich jakiś nietypowy element. Na przykład coś ze sportów walki [capo-eira, kick-hoxing] lub break dance. Mam też drugą zasadę: moje układy nigdy nie są identyczne, nawet jeżeli wykonuję je dzień po dniu i z tym samym podkładem muzycznym.

Artur Recko, który dawniej uprawiał kick-boxing w klubie „Stoczniowiec” Gdańsk, a obecnie ma uprawnienia instruktora capoeiry [brazylijskiej sztuki walki wykonywanej przy dźwiękach muzyki]. Słynie z niezwykłej pomysłowości we wzbogacaniu tradycyjnych układów w fitness gimnastycznym. Jeśli chodzi o muzykę, ściąga ją sobie sam z Internetu. Tylko do jej zmiksowania zaprasza znajomego didżeja. Na przykład niedawno znalazł w sieci nagranie zespołu AFI, które doskonale pasuje do jego nowego układu gimnastycznego.

Zdobyć srebrny medal na Mistrzostwach Polski po zaledwie dwóch latach uprawiania tak trudnej dyscypliny to duże osiągnięcie. Ale dla Artura srebrne medale już dawno stały się czymś w rodzaju życiowego przeznaczenia. W ubiegłym roku na Pucharze Polski też był drugi. Dziesięć lat temu, jeszcze jako junior, dwa razy został wicemistrzem Polski w trójsko-ku. Z tamtych lat została Arturowi bardzo dobra skoczność, którą teraz z powodzeniem wykorzystuje w fitness gimnastycznym. Gdy wybija się w górę, aby wykonać efektowny „kozacki” szpagat, robi go na wyraźnie większej wysokości niż konkurenci. Albo inaczej: gdy zaczyna z tej pozycji opadać, trwa to dłużej niż w wypadku innych zawodników. Może to tylko złudzenie optyczne, spowodowane mniejszą wagą zawodnika? Artur Rećko (waga 72,2 kg, wzrost 174 cm) jest wyraźnie lżejszy od swoich konkurentów. Mistrz Polski Andrzej Baczyński w dniu zawodów ważył 84,9 kg przy wzroście 182 cm. Zdobywca brązowego medalu Tadeusz Brzózka (77,6 /176 cm) również był cięższy od Artura.

Czytaj dalej: http://ebuke.pl/kulturysty-artur-recki-stanac-na-glowie-cz-2/

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments