Podciąganie ciężaru

Podciąganie ciężaru

WAŻNIEJSZE MIĘŚNIE BIORĄCE UDZIAŁ W ĆWICZENIU

Mięśnie główne

Najszersze grzbietu

Mięśnie współpracujące

Obie większe, obie mniejsze, naramienne (tylne głowy), podgrzebieniowe, równoległoboczne, czworoboczne

POZYCJA WYJŚCIOWA I SPOSÓB WYKONANIA ĆWICZENIA

Leżymy przodem na podpórce przyrządu, nogi lekko ugięte, stopy na platformie, ręce z ciężarem trzymanym nachwytem opuszczone.
Robimy głęboki wdech i podciągamy ciężar, tak wysoko, jak to tylko możliwe. W górnym położeniu ciężaru, wypuszczamy powietrze z płuc, a następnie robiąc głęboki wdech opuszczamy ciężar do pozycji wyjściowej.

 

WSKAZÓWKI ANDRZEJA MASZEWSKIEGO

» Oparcie się przednią częścią klatki piersiowej o podpórkę ma tę zaletę, że znacznie ogranicza nacisk na dolny odcinek kręgosłupa, pozwala też na dobrą kontrolę pracy ćwiczonych mięśni.

» Ćwiczenie to, ze względu na możliwość użycia dużego ciężaru i ruch izolowany, jest wręcz doskonałe na mięśnie najszersze grzbietu.

» Stopy na platformie rozstawiam dość szeroko, gwarantuje to dobrą stabilność.

» Rączki przyrządu trzymam nieco szerzej niż szerokość ramion. Stosuję przy tym zarówno podchwyt, jak i nachwyt. Przy podchwycie łokcie prowadzę blisko tułowia, gdyż to zmusza ćwiczone mięśnie do cięższej pracy. Z tego samego powodu staram się też klatkę piersiową wypychać mocno do przodu.

» Wykonując ćwiczenie staram się do minimum ograniczyć prace bicepsów, czyli nie zwiększam stopnia ugięcia rąk w łokciach bardziej, niż jest to konieczne.

» Zwracam uwagę, na maksymalny skurcz oraz maksymalne rozciągnięcie mięśni najszerszych grzbietu. Z tego też względu podciągam ciężar jak najwyżej, opuszczam zaś do pełnego wyprostu rąk.

» W celu zwiększenia intensywności pracy mięśni grzbietu czasami na 2 lub 3 sekundy zatrzymuję ruch w górnym położeniu ciężaru. Nigdy jednak nie zatrzymuję ruchu w jego dolnym położeniu.

» Opuszczając ciężar unikam przesuwania barków do dołu, ruch taki jest zupełnie niepotrzebnym narażaniem ich na niebezpieczny uraz.

» Zazwyczaj do ćwiczenia używam takich ciężarów, które pozwalają mi na wykonanie od 6 do 10 powtórzeń w serii. Czasami jednak używam ciężaru znacznie większego i wtedy, jeśli zdarzy się, że mam problemy z utrzymaniem rączek przyrządu w dłoniach, to na nadgarstki oraz rączki przyrządu zakładam specjalne paski.

» Ćwiczenie jest doskonałe na wykorzystanie powtórzeń negatywnych wtedy, gdy brak nam już siły na samodzielne wykonywanie powtórzeń.

» W tym celu należy poprosić partnera o to, aby za każdym razem po opuszczeniu przez nas ciężaru pomógł nam ten ciężar unieść go w górę. Gdy to już uczyni, jak najwolniej opuszczamy ciężar w dół. Ponieważ taka technika wykonywania powtórzeń jest dla mięśni bardzo wyczerpująca, nie należy jej stosować zbyt często. Dla przykładu ja stosuję ją niezwykle rzadko.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments